Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stabilizace paliva

article preview

STABILIZACE PALIVA

stabilizator.jpg

Bezproblémové startování po zimní sezóně se začíná v posledních letech stávat noční můrou zahrádkářů, a to zejména u novějších zahradních strojů.

Leccos se změnilo a dnešní moderní motory a hlavně postupující legislativa a ekologie dělá vrásky výrobcům a klade vyšší nároky na majitele a provozovatele těchto motorů, resp. na jejich údržbu. Velký vliv má také zvyšující se podíl biosložky, která činí značné problémy při pohodlném používání malých motorů v zahradní technice.

Dalším podstatným faktorem je také neustálé snižování emisních norem a spotřeby, což nutí výrobce k mnohem jemnějšímu nastavení karburátoru a přesnějším dávkování paliva než v minulosti. Tyto dvě veličiny jdou trochu proti sobě. Biosložka je lepivá a mazlavá a jemnější nastavení karburátoru s ní nejde příliš dohromady. Proto je na uživatele těchto maloobjemových motorů kladen vyšší nárok na ošetření paliva, údržbu a přípravu stroje a palivového systému. Právě kvůli biosložce je palivo náchylnější na zvětrávání a proto nesprávné uskladnění či nechání paliva přes zimu v karburátoru a nádrži může nadělat značnou paseku. Velmi často spolu s nízkou kvalitou paliva v ČR tak dojde k zalepení karburátoru a k vytvoření jakéhosi lepivého „šlemu“, který znemožní karburátoru pracovat. Často ani čištění v ultrazvuku nepomůže a je nutná výměna celého karburátoru, což je u většiny značek velmi drahá položka.

Problému se lze vyvarovat:
  • používat vždy čerstvé kvalitní palivo s vysokým oktanovým číslem 98-100 od renomovaných prodejců pohonných hmot (Benzina, Agip, OMV, Shell...)
  • nedělat si zásoby v kanystru
  • používat stabilizátory paliva
  • při dlouhodobém uskladnění (více jak 2 měsíce) nechat nádrž i karburátor úplně prázdnou bez paliva, prostě vyjet do sucha
  • v případě použití stabilizátoru naopak naplnit nádrž po okraj a nechat stabilizované palivo i v karburátoru

Tato doporučení se týkají většiny malých motorů. Od roku výroby 2006 je toto doporučení více než důrazné. Stabilizátor dokáže ošetřit palivo až na 6 měsíců.

 

Zdroj: https://www.vari.cz/rady-a-navody/technologie/stabilizace-paliva-snadne-starty-i-do-budoucna/art:20703/

 

ŘEŠENÍM TOHOTO PROBLÉMU JE TAKÉ POUŽÍVÁNÍ PALIVA ASPEN

https://www.hatakcentrum.cz/clanky/alkylatovy-benzin-aspen.html

 

 
 


Facebook

Mail listArchiv

Kalendář
<< prosinec / 2022 >>


Statistiky

Online: 3
Celkem: 481210
Měsíc: 3173
Den: 106